Metal Kaplama

img-zinc-iron-tri-03LG

Metal kaplama nedir?

 

Metal kaplama, günlük yaşantımızın her alanında kullandığımız metal ve çeşitli metal alaşımlı yüzeylerin korozyona karşı korunması, paslanmasının önlenmesi, kullanıldığını yere göre istenen çeşitli yüzey özelliklerinin kazandırılması (aşınma, suda çalışma vb.), malzemenin yine kullanıldığı ortam veya varsa birlikte çalıştığı diğer bileşenlerle olan estetik uyumu gibi daha birçok özelliğinin çeşitli işlem proseslerinden geçirilerek sağlanması işlemlerinin tamamını ifade eder. Metal kaplama işlemi genellikle demir, çelik, sac, zamak gibi bir çok metal malzemenin yüzeyine çinko, nikel, krom, gümüş, altın, bakır ve benzeri madenlerin, muhtelif kimyasal reaksiyonlar ile uygulanması şeklinde gerçekleşir.

Kaplama işlemleri sadece metal yüzeylerin madenler ile kaplanmasıyla sınırlı değildir. Metal kaplama işlemlerinin çoğunda hatta hemen hemen tümünde kaplama öncesi ve kaplama sonrası bazı yapılması gerekli işlemler vardır.

Kısaca özetlersek; kaplanacak malzemenin yüzey özelliklerine bağlı olmakla birlikte, malzeme ilk önce asit banyosunda veya sıcak yağ alma kazanında belirli bir süre bekletilir. Bu işlem malzemenin yüzeyinin kir, toz, pas, boya ve diğer kaplama kalitesini düşüren, madenin yüzey üzerine sağlıklı bir şekilde yapışmasını engelleyecek etkenlerden arınmasını sağlar. Yüzey ne kadar temiz, istenmeyen etkenlerden arınmış olursa kaplama kalitesi o kadar yüksek olacaktır. Bu işlemin ardından malzeme su ile yıkanarak kaplama işlemine başlanır. Kaplamadan sonra ise örneğin; çinko kaplamada pasivasyon işlemi uygulanır. Pasivasyon çinko kaplama üzerine yüksek korozyon dayanımına sahip parlak pasive edilmiş tabakalar oluşturmak üzere formüle edilmiş kimyasalların metal yüzeyine kaplama sonrasında uygulanmasıdır. Bu işlem sonrasında metalin yüzeyinde mavi, yeşil, siyah veya ”janjan” diye adlandırılan alacalı; kırmızı, sarı ve yeşil renkten oluşan bir renk tabakası oluşur. Ayrıca malzeme üzerinde kalıcı, korozyona karşı dayanıklı, tuz testinde 150 saate kadar bozulmadan kalabilen bir yüzey elde etmiş olunur. Daha sonra yıkama ve ardından kurutma işlemleri uygulanır. Malzeme kurutulduktan sonra artık kullanıma hazır hale gelmiş olur.